قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
شنبه , سپتامبر 18 2021
خانه / صفحه نخست / بیوگرافی دکتر سیاوش میرشمس شهشهانی

بیوگرافی دکتر سیاوش میرشمس شهشهانی

استاد سیاوش میر شمس شهشهانی در دهم خرداد ماه سال 1321 هجری شمسی در تهران متولد شدند.دوره اول متوسطه را در دبیرستان اندیشه و دوره دوم متوسطه را در دبیرستان هدف 1 گذراندند. (از سال 1333 هجری شمسی تا 1339 هجری شمسی)

در سال 1339 در حالی که هجده سال سن بیشتر ندانشتند ایران برای ادامه تحصیلات در رشته ریاضی به مقصد آمریکا ترک کردند. استاد شهشهانی لیسانس ریاضی خودرا در سال 1343 هجری شمسی دریافت نمودند (ازدانشگاه برکلی آمریکا)

در سال 1348 هجری شمسی مدرک دکترای ریاضی خودرا از دانشگاه برکلی دریافت نمودند و به مدت یکسال در دانشگاه برکلی به تدریس ریاضیات پرداختند . در سالهای 1349 هجری شمسی و 1350 استاد یار دانشگاه نورث وسترن در ایلینوی و در سالهای 1350 هجری شمسی الی 1352 استادیار ریاضیات دانشگاه ویسکانسین در مدیسون ودر سالهای 1352 شمسی و 1353 استادیار دانشگاه میشیگان بودند . استاد دکترشهشهانی در سال 1353 هجری شمسی به میهن عزیز برگشتند و به عضویت هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در آمدند . در سال 1358 هجری شمسی به رتبه استادی ریاضیات در این دانشگاه رسیدند. استاد دارای دو فرزند پسر به نامهای سپهر و سهراب هستند. از سال 1364 هجری شمسی تا سال 1367 ریاست دانشکده علوم دانشگاه صنعتی شریف را عهده دار بودند. از سال 1368 هجری شمسی تا سال 1373 رئیس بخش ریاضی مرکز تحقیقات فیزیک نظری وریاضیات که امروز به نام پژوهشگاه دانشهای بنیادی نامیده می شود فعالیت مستمر و پی گیر داشتند . دکتر ساوش شهشهانی از سال 1367 هجری شمسی عضو هیئت تحریه مجله نشر ریاضی بودند . در سال 1368 هجری شمسی قائم مقام مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات شدند. استاد سیاوش شهشهانی در زمان برقراری اولین اتصال اینترنت در ایران که در مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات انجام شد نقش بسیار فعالی را ایفا فرمودند . دکتر سیاوش شهشهانی از شهریور 1382 هجری شمسی عضو گروه زبان و رایانه فرهنگستان زبان و ادب فارسی هستند. دکتر شهشهانی در سال 1382 هجری شمسی به عنوان چهره ماندگار ریاضیات کشور معرفی شدند. ایشان در تاریخ هفتم بهمن ماه سال 1382 هجری شمسی در یک مراسم باشکوه لوح تقدیر انجمن ترویج علم ایران را به خاطر راه اندازی اولین ارتباط اینترنتی در ایران و تلاش مستمر و پی گیر برای ثبت دامنه  IR در دنیا به استاد دکتر سیاوش شهشهانی اهدا گردید . از تالیفهای ماندگار استاد شهشهانی میتوان به اسرار مکعب روبیک و حساب دیفرانسیل و انتگرال 1و2 اشاره کرد . استاد شهشهانی مقالات زیادی را به زبانهای فارسی و انگلیسی به چاپ رساندند که بسیار ارزشمند و ماندگارهستند . ناگفته نماند که استاد شهشهانی عصو هیات موسس انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی (IRASIS) نیز هستند .

برای استاد عزیز و ارجمند وچهره ماندگار ایران آرزوی طول عمر توام با سلامت خواستاریم

نویسنده : محمد مهدی شمس

درباره ی محمدمهدی شمس

من محمد مهدی شمس هستم دبیررسمی وزارت آموزش وپرورش دبیررسمی ریاضیات دبیرستان (دوره اول و دوم متوسطه) و عضو انجمن ریاضی ایران دبیررسمی حسابداری هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش استانهای تهران و البرز عضو انجمن مهندسی مالی ایران عضو انجمن حسابداری مدیریت ایران عضو انجمن حسابداری ایران عضو انجمن صنفی حسابداری و حسابرسی استان البرز کارشناس ارشد حسابداری

مطلب پیشنهادی

دکتر رضا شباهنگ

استاد بزرگ حسابداری دکتر رضا شباهنگ در سال 1970 میلادی مطابق با 1349 هجری شمسی …