قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
شنبه , سپتامبر 18 2021
خانه / صفحه نخست / بیوگرافی نیوتن ریاضیدان و فیزیکدان نامی

بیوگرافی نیوتن ریاضیدان و فیزیکدان نامی

آیزاک نیوتن در نیمه شب عید سال نو مسیحی 1642 میلادی در انگلستان متولد شد . نیوتن فیزیکدان , ریاضیدان , ستاره شناس وفیلسوف بزرگی بود.آیزاک نیوتن در سال 1687 شاهکار خودرا به نام اصول ریاضی فلسفه طبیعی (یک کتاب سه جلدی است که شامل قوانین نیوتن ( شامل سه قانون ) است در مکانیک کلاسیک به همراه قانون جهانی گرانش نیوتن و قوانین کپلر در حرکت سیارات است می باشد.)را به رشته تحریر درآورد.این دانشمند نابغه و بینطیر و نامدار مفهوم گرانش عمومی را مطرح کرد و با شرح قوانین حرکت اجسام علم مکانیک کلاسیک را پایه گذاری کرد.از دیگر کارهای نبوغ مانند این نابغه بزرگ انگلیسی , بنیانگذاری و ایجاد حساب دیفرانسیل و انتگرال است که در ریاضیات از اهمیت بالایی بر خورداراست. نام نیوتن با انقلاب علمی در اروپا عجین شده است . این دانشمند بزرگ نخستین کسی است که قواعد طبیعی حاکم بر گردشهای زمینی و آسمانی را کشف کرد. این استاد بی نظیر ریاضی و فیزیک توانست برای اثبات قانونهای حرکت سیاره های کپلر برهانها و استدلالهای ریاضی بیابد. یکی دیگر از کارهای این مرد بزرگ اینستکه پس از آزمایشهای دقیق  دریافت که نور سفید ترکیبی از تمام رنگهای موجود در رنگین کمان است . از منظر نیوتن نور جریانی از ذرات است که ازچشمه نور به بیرون فرستاده می شود . آیزاک نیوتن در هجده سالگی وارد دانشگاه کمبریج شد. نیوتن کشف کرد که تصاویری که ما از اجسام می بینیم بازتاب نور از سطح آن اجسام است . این استاد عالیقدر در سال 1665 میلادی لیسانس علوم انسانی خودرا گرفت . کشف مهم دیگر نیوتن کشف نیروی جاذبه بود که از قانون عکس مجذور فاصله پیروی می کند. از اختراعات این داشمند بی نطیر ونابغه تلسکوپ بازتابی بود که انقلابی در علم محسوب میشود (تلسکوب بازتابی نوعی از تلسکوپ است که با دارا بودن یک یا چند آینه نوررا متمرکز ودر کانون خود تصویر حقیقی را تولید می کند.)

این استاد بی نظیر اکتشافات خودرا در زمینه نور در کتابی به نام نور شناخت منتشر کرد بعد از یکسال از انتشار این کتاب بود که ملکه آن (ملکه آن آخرین ملکه خاندان استوارت بود) به او لقب شوالیه داد . استاد در بیستم مارس 1727 میلادی چشم از جهان فرو بست .

 

درباره ی محمدمهدی شمس

من محمد مهدی شمس هستم دبیررسمی وزارت آموزش وپرورش دبیررسمی ریاضیات دبیرستان (دوره اول و دوم متوسطه) و عضو انجمن ریاضی ایران دبیررسمی حسابداری هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش استانهای تهران و البرز عضو انجمن مهندسی مالی ایران عضو انجمن حسابداری مدیریت ایران عضو انجمن حسابداری ایران عضو انجمن صنفی حسابداری و حسابرسی استان البرز کارشناس ارشد حسابداری

مطلب پیشنهادی

دکتر رضا شباهنگ

استاد بزرگ حسابداری دکتر رضا شباهنگ در سال 1970 میلادی مطابق با 1349 هجری شمسی …