قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
شنبه , سپتامبر 18 2021
خانه / صفحه نخست / بیوگرافی پروفسور علی جوان

بیوگرافی پروفسور علی جوان

پروفسور علی جوان فیزیکدان برجسته ایرانی در پنجم دیماه 1305 در تهران از پدر ومادری تبریزی به دنیا آمدند. این دانشمند بزرگ ایرانی از سن طفولیت یعنی پنج سالگی عاشق ریاضیات و بازی با اعداد بودند دوران دبیرستان را در یکی از معروفترین دبیرستانهای تهران بعنی دبیرستان البرز گذراندند.سپس تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه تهران سپری کردند وآنگاه در سال 1948 میلادی به ایالات متحده آمریکا رهسپار شدند و تجصیلات خودرا تا مقطع دکترای فیزیک در دانشگاه کلمبیا ادامه دادند پروفسور علی جوان به هنر و مخصوصاً به موسیقی علاقه فراوانی داشتند و در کلاسهای هنری دانشگاه کلمبیا یعنی دانشگاه محل تحصیل خود شرکت مستمری داشتند و اعتقاد استاد بزرگ ایرانی بر این بود که موسیقی باخ (هنرمند و موسیقیدان بزرگ آلمانی ) جلوه ای از ریاضیات است .

پروفسور علی جوان در سال 1958 میلادی در حالیکه عضو گروه تحقیقاتی آزمایشگاه بل بودند اصول لیزر گازی را پایه گذاری کردند. دوسال بعد یعنی در سال 1960 میلادی در ساعت 16 و 20 دقیقه دوازدهم دسامبر 1960 در حالیکه برف سنگینی در حال باریدن بود موفق شد لیزر گازی هلیوم – نئون را ابداع و اختراع کنند (این نوع لیزر از نوع لیزرهای بی خطر است که از ترکیب دو گاز هلیوم و نئون ساخته شده و رنگ آن سرخ است.). پروفسور علی جوان فردای آنروز یعنی در تاریخ سیزدهم دسامبر 1960 میلادی لیزر گازی را با فرستادن پیغامی تلفنی امتحان کردند و برای نخستین بار در تاریخ یک مکالمه تلفنی توسط لیزر نوری تحقق پیدا کرد.پروفسور علی جوان در سال 1961 میلادی با درجه دانشیاری به عضویت هیئت علمی موسسه فناوری ماسا چوست یعنی MIT در آمدند. ودر سال 1964 میلادی به عنوان استاد فیزیک منصوب شدند . گرایش ایشان در فیزیک , فیزیک اتمی – مولکولی و اپتیک بود . لیزر گازی مخترع دانشمند بزرگ ایرانی یعنی پروفسور علی جوان یک نقطه عطفی در تاریخ فناوریهای نوین دنیا به حساب می آید. پروفسور علی جوان عضو آکادمی ملی علوم و آکادمی هنر و علم آمریکا بودند. این فیزیکدان برجسته ایرانی در سال 1975 میلادی مهمترین نشان انجمن نور شناسی آمریکا را از انجمن اپتیکال دریافت نمودند. پروفسور علی جوان در سال 1993 میلادی جایزه علمی آلبرت اینشتین را دریافت کردند . این دانشمند به نام فیزیک جهان در سال 2007 رتبه دوازدهمین انسان نخبه را در جهان از سوی نشریه تلگراف دریافت نمودند . دانشمند به نام و فیزیکدان برجسته و مخترع لیزر گازی در12 دسامبر 2016 (22 شهریور 1395) در لس آنجلس کالیفرنیای آمریکا در سن 90 سالگی بدرود حیات گفتند . روح این دانشمند بزرگ معاصر ایران قرین رحمت الهی باد روحشان شاد.

نویسنده :  محمد مهدی شمس

درباره ی محمدمهدی شمس

من محمد مهدی شمس هستم دبیررسمی وزارت آموزش وپرورش دبیررسمی ریاضیات دبیرستان (دوره اول و دوم متوسطه) و عضو انجمن ریاضی ایران دبیررسمی حسابداری هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش استانهای تهران و البرز عضو انجمن مهندسی مالی ایران عضو انجمن حسابداری مدیریت ایران عضو انجمن حسابداری ایران عضو انجمن صنفی حسابداری و حسابرسی استان البرز کارشناس ارشد حسابداری

مطلب پیشنهادی

دکتر رضا شباهنگ

استاد بزرگ حسابداری دکتر رضا شباهنگ در سال 1970 میلادی مطابق با 1349 هجری شمسی …