قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
شنبه , سپتامبر 25 2021
خانه / صفحه نخست / بیوگرافی پروفسور محسن هشترودی

بیوگرافی پروفسور محسن هشترودی

این دانشمند بزرگ ایرانی و ریاضیدان برجسته کشورمان در سال 1286 هجری شمسی در شهر تبریز بدنیا آمد.

4 روزه بودند که خانواده پروفسور هشترودی به تهران کوچ کردند . محسن هشترودی تحصیلات ابتدایی خودرا در مدارس سیروس و اقدسیه گذراند . اومرد بسیار پر تلاشی بود به طوریکه از کلاس هفتم و بدون معلم و راهنما مشغول یادگیری زبان فرانسه شد و بطوری در این زبان پیشرفت نمود که خیلی زود شروع به خواندن کتابهای فرانسوی نمود . وی از کلاس هشتم به مدرسه معروف آن زمان به نام دارالفنون رفت و چون سطح علمی این مدرسه نسبت به مدارس دیگر بالاتر بود معلم هندسه از وی خواست یک قضیه از هندسه را ثابت کند , آنروز هیچ کس تصورش را نمیکرد که روزی این دانش آموز یکی از ریاضیدانان بزرگ جهان خواهد شد.

آقای پروفسور در آنروز معلم هندسه خودرا مات و مبهوت اثبات این قضیه از هندسه نمود و معلم ریاضی خودرا دچار حیرت نمود , که چطور او این قصیه را بدون استفاده از راههای معمول و راههای اثبات شده کتاب ثابت نموده است  البته از او بعید نبود زیرا او کسی بود که مطالعات بسیار زیاد و خارج از دروس مدرسه داشت بنابراین از او انتظار میرفت که بتواند این راه را خودش ابداع کند. بزودی نام پروفسور محسن هشترودی دهان به دهان گشت و کانون توجه معلمان و دیگر دانش آموزان گردید . پروفسور محسن هشترودی دوران دبیرستان را با موفقیت به پایان رسانید  و سپس تحصیل در رشته پزشکی را آغاز نمود پس از مدتی این رشته را رها نمود وبه فرانسه باز گشت تا در رشته مهندسی مکانیک تحصیل نماید اما این رشته هم نتوانست نظر اورا جلب نماید و دوباره به تهران برگشت ودر دارالمعلمین در رشته ریاضی به ادامه تحصیل پرداخت. استاد به رشته ریاضی عشق می ورزید . پس از گرفتن لیسانس ریاضی به فرانسه برگشت ودر دانشکده علوم پاریس مشغول به تحصیل در رشته ریاضی شد و سپس به دانشگاه سوربن رفت ودر آن دانشگاه به تحصیللات خود تا دوره دکترای ریاضی ادامه داد.

 

پروفسور در سال 1315 هجری شمسی در سن 29 سالگی به ایران برگشتند و با سمت دانشیاری در دانشکده علوم دانشسرای عالی مشغول به تدریس شدند. سپس پس از 5 سال به درجه استادی ریاضیات رسیدند.
پول و ثروت و وقت پروفسور صرف مطالعه می شد. و مطالعات ایشان هیچگاه به یک زمینه خاص و یک رشته به خصوص محدود نمیشد . استاد علاوه بر ریاضیات در ادبیات و بسیاری زمینه های دیگر نیز مطالعه داشت در هر شبانه روز بیشتر از سه تا چهار ساعت نمیخوابید و باقیمانده وقت خودرا صرف مطالعه و تحقیق در کارهای اجتماعی و فرهنگی می کرد. پروفسور همگام با تدریس دردانشگاه در سال 1321 رئیس فرهنگ تهران و سپس در سال 1330 رئیس دانشکده علوم تهران شد . روش خاص استاد در هنگام کار اینگونه بود که به روی یک موضوع تمرکز کامل می کرد . او وقتی در یک موضوع خاص در گیر می شد تمام ذهن و حواس و تمرکزش به روی آن معطوف می شد . به گونه ای که در هنگام کار وقتی اورا صدا میزدند متوجه نمیشد . از همسرر وی نقل شده است که وقتی کاری را آغاز می کرد تا به نتیجه دلخواه نمیرسید از خواب و خوراک خبری نبود و گاهاً حتی چند وعده غذا پشت سر هم نمیخورد. از دیگر ویژگیهای بزرگ و برجسته استاد نگاه تیز بین او بود نگاه او چنان تیز و متمرکز بود که همگان را به حیرت فرو می برد .استاد حافظه بسیار قوی داشت ایشان هیچگاه از حافظه اش برای مسائل پیش پا افتاده استفاده نمیکرد . چیزهایی را به خاطر میسپرد که ارزش به خاطر سپاری را داشتند . توجه و تمرکز روی آنچه ارزش توجه کردن داشته و بی توجهی به سایر امور , از این روست که مردم عادی بیشتر وقتها دانشمندان را به حواس پرتی متهم میکنند. این دانشمند بزرگ و جهانی بیش از صد مدال جهانی دارد . عوامل اصلی موفقیت این دانشمند وارسته و ارزشمند ایرانی با شهرت جهانی را می توان به صورت زیر فهرست نمود :
1 – ساده زیستی که از پدر خود به ارث بردند.
2 – سخت کوشی و تلاش زیاد ومستمر وپی گیر و پیوسته استاد در موضوعاتی که دنبال میکردند.
3 – توجه به ذوق و علاقه واقعی خود در انتخاب رشته تحصیلی خود .
4 – توجه و تمرکز عمیق برروی موضوعی خاص و بی توجهی به سایر موضوعات متفرقه و خارج از موضوع مورد نظر.
5 – حافظه بسیار قوی و استفاده درست و به جا از آن.
6 – نظم بی نظیر در انجام کارهاو به نتیجه رسانیدن آنها.
7 – ارج گذاشتن و بها دادن به انسانها و در کل توجه خاص داشتن به جوانان و معلمان.
اعتقاد داشت که جوانان را باید به کتاخانه ها و مراکز آموزشی و فرهنگی کشاند , تنها از این راه است که دانشمندان وارسته و هنرمندان یزرگ را میتوان در جامعه به وجود آورد تاایران جایگاه شایسته ودیرین خودرا در دنیای علم به دست آورد .
پروفسور 69 سال عمر پربار و بسیار مفیدی را داشته اند .
پروفسور محسن هشترودی در 13 شهریور 1355 هجری شمسی چشم از جهان فرو بستند استاد بزرگ ریاضیات ایران با شهرت جهانی آرزو داشتند که بر خلاف معمول در محوطه دانشکاه دفن شوند روح استاد بزرگ قرین رحمت الهی باد.

روحش شاد.

منبع : foorooshgaheshams.com
گرد آورنده : محمد مهدی شمس

 

درباره ی محمدمهدی شمس

من محمد مهدی شمس هستم دبیررسمی وزارت آموزش وپرورش دبیررسمی ریاضیات دبیرستان (دوره اول و دوم متوسطه) و عضو انجمن ریاضی ایران دبیررسمی حسابداری هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش استانهای تهران و البرز عضو انجمن مهندسی مالی ایران عضو انجمن حسابداری مدیریت ایران عضو انجمن حسابداری ایران عضو انجمن صنفی حسابداری و حسابرسی استان البرز کارشناس ارشد حسابداری

مطلب پیشنهادی

دکتر رضا شباهنگ

استاد بزرگ حسابداری دکتر رضا شباهنگ در سال 1970 میلادی مطابق با 1349 هجری شمسی …