قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
شنبه , سپتامبر 25 2021
خانه / صفحه نخست / بیوگرافی پروفسور محمود حسابی

بیوگرافی پروفسور محمود حسابی

دانشمند بزرگ فیزیک ایران یا به عبارتی دیگر فیزیکدان برجسته ایرانی پروفسور محمود حسابی در سوم اسفند ماه سال 1281 هجری شمسی در شهر تهران به دنیا آمدند استاد حسابی بنیانگذار فیزیک دانشگاهی در ایران هستند.

پدر و مادر پروفسور حسابی اهل تفرش استان مرکزی بودند.پدر گرامی استاد سید عباس معزالسلطنه و مادر عزیزشان گوهر شاد حسابی که هردو اهل تفرش واز سادات تفرش بودند.استاد بزرگ فیزیک ایران در هفت سالگی تحصیلات ابتدایی خودرا در بیروت با فقر و تنگدستی زیاد و گرفتارهای  ناشی از دوری از وطن عزیز ودر غربت در مدرسه ای فرانسوی مشغول به تحصیل شدند . تعلیمات دینی و مذهبی و ادبیات فارسی را نزد مادر گرامیشان فرا گرفتند. استاد برجسته و بزرگ فیزیک ایران قرآن و دیوان حافظ را از حفظ میدانستندو به آثار بزرگ و بی نظیر ادبیات فارسی همچون بوستان و گلستان سعدی شیرازی و شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی و مثنوی معنوی مولوی تسلط کامل داشتند.پروفسور محمود حسابی در دانشگاه معروف سوربن فرانسه در رشته فیزیک به تحصیل مشغول شدند و در سن 25 سالگی دکترای فیزیک خودرا با درجه ممتاز دریافت نمودند.

دانشمند بزرگ و عالیقدر ایرانی پس از اخذ مدرک دکترای فیزیک از دانشگاه سوربن فرانسه به ایران برگشتند تا منشاء خدمات بزرگی برای کشورشان گردند.

دانشمند برجسته و نامی ایران پروفسور محمود حسابی نخستین رئیس دانشکده فنی پس از تاسیس دانشگاه تهران بودند . از افتخارات استاد و دانشمند عالیقدر دریافت عنوان استاد برجسته دانشگاه تهران و دریافت نشان علمی لژیون دونور فرانسه میباشد.

از اقدامات برجسته علمی و بینظیر استاد عالیقدر میتوان به طور اختصار به موارد زیر اشاره کرد:

1 – پایه گذاری دانشکده فنی دانشگاه تهران

2 – پایه گذاری دانشکده علوم دانشگاه تهران

3 – پایه گذاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

4 – تدوین اساسنامه طرح تاسیس دانشگاه تهران

5 – پایه گذاری سازمان انرژی اتمی ایران

6 – ایجاد اولین ایستگاه هواشناسی کشور

7 – تدوین اساسنامه و تاسیس موسسه ملی استاندارد ایران

8 – ایجاد اولین آزمایشگاه علوم پایه در کشور

9 – پایه گذاری اولین رصد خانه نوین در ایران

10 – پایه گذاری مرکز تحقیقات اتمی دانشگاه تهران

11 – راه اندازی اولین مرکز زلزله شناسی کشور

12 – راه اندازی اولین راکتور اتمی سازمان انرژی اتمی کشور

و ده ها خدمات برجسته و مهم علمی دیگر و نوشتن کتابها و مقالات علمی بسیار که هرکدام در خور توجه ویژه هستند.  استاد نه تنها در علم فیزیک دانشمند بی نظیری بودند بلکه در موسیقی نیز فعالیت داشتند بطوریکه در نواختن ویولن و پیانو تبحر و مهارت زیادی داشتند . در رشته های ورزشی نیز فعالیتهای چشمگیری داشتند به طوریکه مدرک نجات غریق شنارا نیز در دوران نوجوانی در بیروت دریافت نمودند از استاد بزرگ و نابغه فیزیک ایران با منشاء خدمات فراوان و برجسته دو فرزند به یادگار مانده اند  یک فرزند پسر به نام  ایرج حسابی و یک فرزند دختر به نام انوشه حسابی

سرانجام پدر علم فیزیک ایران , پدر مهندسی نوین ایران , پدر فرهنگستان ایران , پدر علوم نوین ایران پروفسور محمود حسابی پس از عمری تلاش  و کوشش و زندگی  پربار و بسیار درخشان با منشاء خدمات بینظیر و فراوان در سن 89 سالگی در تاریخ 12 شهریور 1371 هجری شمسی در بیمارستان دانشگاه ژنو سوئیس رخت از جهان فرو بستند وبه دیار باقی شتافتند . روح استا قرین رحمت الهی باد . روحش شاد.

 

 

 

درباره ی محمدمهدی شمس

من محمد مهدی شمس هستم دبیررسمی وزارت آموزش وپرورش دبیررسمی ریاضیات دبیرستان (دوره اول و دوم متوسطه) و عضو انجمن ریاضی ایران دبیررسمی حسابداری هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش استانهای تهران و البرز عضو انجمن مهندسی مالی ایران عضو انجمن حسابداری مدیریت ایران عضو انجمن حسابداری ایران عضو انجمن صنفی حسابداری و حسابرسی استان البرز کارشناس ارشد حسابداری

مطلب پیشنهادی

دکتر رضا شباهنگ

استاد بزرگ حسابداری دکتر رضا شباهنگ در سال 1970 میلادی مطابق با 1349 هجری شمسی …