قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
شنبه , سپتامبر 25 2021
خانه / صفحه نخست / تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک یک پدیده نو ظهوراست که به سرعت جهانگیر شده و با زندگی روزمره ما انسانها عجین شده است و اگر بخواهیم تعریفی دقیق و جامع از آن داشته باشیم می توان گفت که تجارت الکترونیک به معنای تولید و فروش و تحویل کالاها و بازار یابی الکترونیکی و خدمات بوسیله وسائل و ابزارهای الکترونیکی است. تجارت الکترونیک بسیار گسترده است و به لحاظ تحصیلات آکادمیک تا دکترا در این رشته نوپا می توان ادامه تحصیل داد و این حکایت از گستردگی این رشته بسیار مهم علمی می باشد . تجارت الکترونیک بر اساس و پایه حقیقی بودن یا حقوقی بودن طرفین معامله و نیز نوع ارتباط آنها به چهار گروه اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از :

الف – تجارت بنگاه با بنگاه یا B2B   ب – تجارت مشتری با بنگاه یا C2B   ج – تجارت بنگاه با مشتری یا B2C  د – تجارت مشتری با مشتری یا به عبارت دیگر  C2C .

تجارت الکترونیک در عمر کوتاه خود نفش بسیار چشم گیر و به سزایی در زندگی روزمره ما انسانها ایفا کرده است بطوریکه بدون آن زندگی برای ما انسانها بسیار مشکلتر و سخت تر خواهد بود . خرید و فروش کالاها و رد و بدل کردن وجوه حاصل از طریق کارتهای اعتباری یکی از ساده ترین و رایج ترین نقشهای تجارت الکترونیک در زندگی روز مره کاربران اینترنتی در سراسر جهان می باشد.

اما کسب و کارهای الکترونیکی با تجارت الکترونیک متفاوت است وبا آن فرق دارد . کسب و کارهای الکترونیکی عبارتند از انجام کسب و کارها با استفاده از ارتباطات راه دور و ابزارهای الکترونیکی مربوط به آن می باشد . در تجارت الکترونیک بطور قطع و یقین باید بین دو طرف خریدار و فروشنده پول رد و بدل شود تا بدان مفهوم تجارت نام نهاد اما در کسب و کارهای الکترونیکی لزومی ندارد که به ردو بدل کردن پول پرداخت بعنوان مثال یک وبینار که از طریق فضای اینترنتی صورت می گیرد یک کسب و کار الکترونیکی به حساب می آید.

منبع : foorooshgaheshams.com

نویسنده : محمد مهدی شمس

 

 

درباره ی محمدمهدی شمس

من محمد مهدی شمس هستم دبیررسمی وزارت آموزش وپرورش دبیررسمی ریاضیات دبیرستان (دوره اول و دوم متوسطه) و عضو انجمن ریاضی ایران دبیررسمی حسابداری هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش استانهای تهران و البرز عضو انجمن مهندسی مالی ایران عضو انجمن حسابداری مدیریت ایران عضو انجمن حسابداری ایران عضو انجمن صنفی حسابداری و حسابرسی استان البرز کارشناس ارشد حسابداری

مطلب پیشنهادی

دکتر رضا شباهنگ

استاد بزرگ حسابداری دکتر رضا شباهنگ در سال 1970 میلادی مطابق با 1349 هجری شمسی …