قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
شنبه , سپتامبر 18 2021
خانه / دسته‌بندی نشده / حکیم عمر خیام نیشابوری دانشمند بزرگ ایرانی

حکیم عمر خیام نیشابوری دانشمند بزرگ ایرانی

هدف من از نوشتن بیوگرافی بزرگان علم و داش ایران و جهان دادن انگیزه به شما عزیزان برای توسعه علم و دانش و پاس داشت زحمات این عزیزان است باشد که ما هم رهرو این بزرگان علم و دانش باشیم یادمان نرود که ما پیشرفتهای عظیم علمی و فنی و پزشکی و رفاه خودمان را مدیون این بزرگان عرصه علم و دانش هستیم یادآوری بیوگرافی و زندگینامه این عزیزان کوچکترین کاری است که میشود انجام داد.

یکی از نام آورترین و دانشمندان برجسته ایرانی عمر خیام نیشابوری است که نام کامل آن غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری میباشد. این دانشمند و نابغه بزرگ ایرانی در زمان حکومت سلجوقیان در شهر نیشابور به دنیا آمد (شهر نیشابور مرکز شهرستان نیشابور است که در استان خراسان رضوی واقع میباشد دومین شهر پر جمعیت استانهای خراسان پس از شهر مقدس مشهد است)فیلسوف , ریاضیدان , ستاره شناس ,  و شاعر رباعی سرای ایرانی و بزرگترین و مشهورترین دانشمند فرن پنجم در دوره حکومت سلجوقیان میباشد.

خیام در دوره خود دارای شهرت بسزا و فراوانی بود آوازه و شهرت این دانشمند بزرگ و نام آور مدیون رباعیات مشهورش میباشد که شهرت جهانی دارد.رباعیات خیام به بیشتر زبانهای زنده دنیا ترجمه شده است و شهرت او در غرب بیشتر مدیون ترجمه رباعیات (رباعی به معنای چهار تایی  یکی از قالبهای شعر فارسی استکه در زبان فارسی به آن ترانه گفته میشود این قالب یک قالب شعر دری است که در زبانهای دیگری مانند اردو و ترکی و عربی نیز مورد استفاده قرار گرفته است) وی توسط ادوارد فیتز جرالد (ادوارد فیتز جرالد متولد 31 مارس 1809 وفات 14ژوئن1883 شاعر و مترجم و نویسنده بنام  بریتانیایی بود که به خاطر ایجاد نخستین و معروفترین ترجمه رباعیات خیام به زبان انگلیسی شناخته میشود.) به زبان انگلیسی است.

وی از بزرگترین و نام آورترین دانشمندان زمانه خود به حساب میآمد. این نابغه بزرگ ایرانی دارای هوش سرشار و فوق العاده و حافظه ای نیرومند و قوی بود . این دانشمند برجسته ایرانی در زادگاه خود یعنی در شهر نیشابور علوم رایج آن زمان مانند فلسفه و ریاضیات را آموخت . این دانشمند بزرگ و شهیر در سال 561 هجری به سمر قند نقل مکان نمود و اولین کتاب جبر خودرا زیر نظر قاضی القضات سمرقند نوشت.

وی در پزشکی نیز مهارت داشت بطوریکه سلطان سنجررا که در زمان کودکی به مرض آبله گرفتار شده بود را معالجه کرد.

در زمان خیام حوادث تاریخی مهمی به وقوع پیوست از جمله آنها میتوان به جنگهای صلیبی , سقوط دولت آل بویه و قیام دولت سلجوقی اشاره کرد. ایشان بنا به درخواست سلطان ملکشاه سلجوقی تصمیم به اصلاح تقویم گرفت که به تقویم جلالی معروف است.

ادامه دارد…

درباره ی محمدمهدی شمس

من محمد مهدی شمس هستم دبیررسمی وزارت آموزش وپرورش دبیررسمی ریاضیات دبیرستان (دوره اول و دوم متوسطه) و عضو انجمن ریاضی ایران دبیررسمی حسابداری هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش استانهای تهران و البرز عضو انجمن مهندسی مالی ایران عضو انجمن حسابداری مدیریت ایران عضو انجمن حسابداری ایران عضو انجمن صنفی حسابداری و حسابرسی استان البرز کارشناس ارشد حسابداری

مطلب پیشنهادی

My Instagram

لطفاً از اینستاگرام من هم بازدید بفرمایید. .Instagram.com/shams50000