قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
شنبه , سپتامبر 18 2021
خانه / صفحه نخست / دکتر فضل الله اکبری

دکتر فضل الله اکبری

پدر حسابداری ایران دکتر فضل الله اکبری در دوم اردیبهشت 1300 هجری شمسی در شهر گلپایگان از استان اصفهان به دنیا آمد . استاد دکتر فضل الله اکبری تحصیلات ابتدایی را در شهر گلپایگان به پایان بردند و دوره دبیرستان را در دبیرستانهای ادب و صارمیه و سعدی اصفهان گذراند.دکتر فضل الله اکبری بعد از دریافت دیپلم متوسطه (دیپلم متوسطه قدیم ) در دانشکده حقوق دانشگاه تهران به تحصیل رشته حقوق پرداخت و لیسانس حقوق را از این دانشکده دریافت داشت . استاد فضل الله اکبری پس از دریافت لیسانس حقوق در شرکت ملی نفت ایران استخدام شدند . و همزمان با حییم ( سلیمان حییم مترجم توانا و نویسنده و شاعر و فرهنگ نویس و پدر فرهنگ نویسی دو زبانه ایران است)در تهیه فرهنگ لغات انگلیسی به فارسی همت گماشت . ایشان از موسسه علوم اداری و بازرگانی دانشکده حقوق دانشگاه تهران فوق لیسانس علوم اداری و بازرگانی را دریافت داشت و سپس با استفاده از بورس تحصیلی به کشور آمریکا رفت و در دانشگاههای کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه معروف استانفورد به تحصیل پرداخت ودر رشته مدیریت بازرگانی با گرایش حسابداری دکترا دریافت داشت . استاد دکتر فضل الله اکبری بعد از اخذ مدرک دکترا از آمریکا برای خدمت به ایران به میهن عزیز برگشت ودر موسسه علوم اداری به تدریس پرداخت ودر سال 1337 به عنوان اولین مدرس حسابداری با درجه دانشیاری به عضویت هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران پذیرفته شدند.استاد دکتر فضل الله اکبری پس از تاسیس دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران به مدت هشت سال تمام رئیس این دانشکده تازه تاسیس بود و سپس به سمت معاون آموزشی و پژوهشی وزارت علوم و آموزش عالی برگزیده شد و همزمان به تدریس رشته حسابداری در دانشگاهها و موسسات مختلف آموزش عالی به ویژه بانک ملی ایران اشتغال داشت . پس از انقلاب در سال 1358 هجری شمسی با سمت استادی دانشگاه بازنشسته شد . در اوایل دهه 1360 همکاری خودرا با مرکز تحقیقات تخصصی حسابداری و حسابرسی شروع کردند ودر اواخر دهه 1360 به آمریکا مسافرت کردند و به مدت دو سال با سمت استادی در دوره های فوق لیسانس دانشکده مدیریت بازرگانی دانشگاه استانفورد که یکی از معتبر ترین و معروفترین دانشکده های این رشته در سراسر دنیا به شمار می آید به تدریس پرداخت و سپس به کشور انگلستان رفت و به مدت یک سال در دانشکده مدیریت دولتی تدریس داشت . از آثار برجسته استاد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

حسابداری صنعتی – اصول حسابداری – تجزیه و تحلیل صورتهای مالی – فرهنگ اصطلاحات حسابداری انگلیسی به فارسی – حسابداری بازرگانی – حسابداری استهلاک – تهیه بودجه بازرگانی و صنعتی.

استاد مقالات بسیار ارزشمندی نیز از خود به یادگار گذاشتند.

استاد دکتر فضل الله اکبری در 13 فروردین 1384 هجری شمسی به رحمت ایزدی رفتند . روح استاد بزرگوار قرین رحمت الهی باد.

روحش شاد.

درباره ی محمدمهدی شمس

من محمد مهدی شمس هستم دبیررسمی وزارت آموزش وپرورش دبیررسمی ریاضیات دبیرستان (دوره اول و دوم متوسطه) و عضو انجمن ریاضی ایران دبیررسمی حسابداری هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش استانهای تهران و البرز عضو انجمن مهندسی مالی ایران عضو انجمن حسابداری مدیریت ایران عضو انجمن حسابداری ایران عضو انجمن صنفی حسابداری و حسابرسی استان البرز کارشناس ارشد حسابداری

مطلب پیشنهادی

دکتر رضا شباهنگ

استاد بزرگ حسابداری دکتر رضا شباهنگ در سال 1970 میلادی مطابق با 1349 هجری شمسی …