قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
شنبه , سپتامبر 25 2021
خانه / مقالات / وضعیت جهانی محیط زیست

وضعیت جهانی محیط زیست

 

اولاً تعریفی از محیط زیست داشته باشیم محیط زیست علمی است که به مطالعه و تحقیق در روابط انسان با محیط اطرافش می پردازد.  محیط زیست از دیگاه و منظر دانشمندان به سه قسمت جداگانه ولی در ارتباط با هم تقسیم می شوند  :

الف : محیط زیست طبیعی  – این قسمت از محیط زیست که  در پیدایش آن انسان هیچگونه دخالتی نداشته است مانند کوه ها و جنگلهای طبیعی و آبها و حیات وحش و جلگه ها ودر نهایت تمامی منابع طبیعی را شامل می شود. محیط زیست طبیعی در تکامل شخصیت انسان تاثیر مستقیم و شگرفی داشته است همانند رنگین پوست بودن انسانها شامل سفیدی و سیاهی و سرخی و زرد ی و رنگ مو و چاقی و کوتاهی و بلند قدی و سایر صفات جسمانی که مستقیماً متاثر از محیط زیست طبیعی میباشد.

ب : محیط زیست مصنوعی – این قسمت از محیط زیست به محیطی گفته میشود که به وسیله ما انسانها ساخته شده است این محیط شامل تمامی مواردی استکه بشر با دست خود ساخته ویا در آن تغییراتی را به وجود آورده است ودر مجموع این محیط مصنوعی زاییده تفکر و تخیلات بشر بوده و شامل تغییر و تحولاتی استکه این موجود دوپا یعنی انسان در طی قرون و اعصار گذشته به آن دست یافته است.

ج – محیط زیست اجتماعی  – منظور ما ازاین نوع محیط روابط و و پیوندهایی استکه افراد یک جامعه را احاطه کرده که به وسیله عوامل فرهنگی که توسط رسانه ها و مجلات و کتب و نشریات به وجود میآید ایجاد شده است پیوندهای اقتصادی که به وسیله تجارت و خرید وفروش و پیوندهای سیاسی که توسط حکومتها و پیوندهای گوناگون اخلاقی که بین افراد جامعه حاکم است می باشد و خلاصه اینکه عوامل تشکیل دهنده و در گیر محیط اجتماعی موضوعاتی هستند که در علوم اجتماعی و علوم انسانی مورد بحث و جدل قرار میگیرد. این نوع محیط در تکامل شخصیت ما انسانها نقش بسیار  مهم و به سزایی را بازی میکنند.

 

در شرایط فعلی وضعیت محیط زیست انسان با چالشها و نگرانیهای زیادی رو به رواست.درست است که ما انسانها پیشرفتهای حیرت انگیز علمی و فنی زیادی داشته ایم اما در کل موجب شیرین شدن زندگی ما نشده است بلکه به طورفزاینده ای بر مشکلات ما روز به روز افزوده و میافزاید. و شاید هم روزی روزگاری کار به آنجا برسد که خود با دستان خود محیط زیست خودرا به نابودی کامل بکشانیم. جهان امروز گرفتار مشکلات عظیمی شده است که خود با دستان خود به وجود آورده ایم.در زیر به مواردی از آنها اشاره میکنیم :

الف – در راس تمامی اینها آلودگی هوا میباشد ما انسانها با اکسیژن هوا زنده ایم که به شدت توسط انواع آلاینده ها که توسط  کارخانجات و دودناشی از گازوئیل و بنزین  توسط لوله اگزوز اتومبیلها ایجاد میشود سلامت ما انسانها را تهدیدجدی میکند.طبق گزارشات سازمان جهانی بهداشت آلودگی هوا به شدت به اقتصاد و به ویزه کشاورزی و حمل و نقل صدمه زده و میزند.آلودگی هوا فوری ترین و قابل لمس ترین و مشهودترین و بزرگترین تهدید برای سلامتی ما انسانها میباشد که باید چاره ای برای آن اندیشید.

بسیاری از شهر های جهان بالاخص شهرهای بزرگ با آلودگی شدید هوا روبرو هستند به طوریکه  جان خیلی ها را به خطر جدی انداخته است.انواع سرطانها و ناراحتیهای تنفسی وریوی و قلبی و عروقی را به ارمغان آورده است .باید برخورد جدی با انتشار گاز از لوله اگزوز ماشینها شد با تدوین و اجرای قوانین سخت و استانداردسازی اتومبیلها به لحاظ آلودگی هوا.

ب : آلودگی و کمبود آب : آلودگی آب و کمبود آن یکی از معضلات بزرگ جهانی است که باید در مورد آن اندیشید و چاره جویی کرد . کمبود آب در آینده موجب جنگهای بزرگ در برخی از مناطق و کشورهای جهان  خواهد شد اگر که دانشمندان در مورد آن چاره اندیشی نکنند.بزرگترین خطر محیط زیستی جهانی در دراز مدت محدودیت منابع آبی خواهد بود.اگر که منابع آب زیر زمینی را از دست بدهیم بسیاری از قسمتهای جهان غیر قابل سکونت خواهند شد و این فاجعه ای بزرگ برای بشریت خواهد بود.باید در مورد این مهم چاره اندیشی کرد.

ج – فرسایش خاک – ازبین رفتن جنگلها خطر بسیار بزرگی است که محیط زیست را تهدید میکند و خاک را فرسایش میدهد.

د – انرژی : باید از انرژی حاصل از ذغال سنگ و نفت و گازصرف نظر کرده  به سمت انرژی های خورشیدی و بادی و آبی و زمین گرمایی روی آورد.

ی – خسارات ناشی از دست رفتن تنوع زیستی : یکی از مهمترین مشکلات زیست محیطی از دست دادن تنوع زیستی است به طوریکه آلودگی آب ,  هوا  , جنگها,  خشکسالی , شکار بی رویه حیوانات به نابودی تنوع زیستی انجامیده است.

خلاصه آنکه برای حفط محیط زیستمان همه باید دست به دست هم دهیم تا آنرا نجات دهیم وبه فکر چاره اندشی برای آن باشیم.باید کره زمین را از نابودی نجات داد.

 

منبع : foorooshgaheshams.com

نویسنده : محمد مهدی شمس

 

 

 

 

درباره ی محمدمهدی شمس

من محمد مهدی شمس هستم دبیررسمی وزارت آموزش وپرورش دبیررسمی ریاضیات دبیرستان (دوره اول و دوم متوسطه) و عضو انجمن ریاضی ایران دبیررسمی حسابداری هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش استانهای تهران و البرز عضو انجمن مهندسی مالی ایران عضو انجمن حسابداری مدیریت ایران عضو انجمن حسابداری ایران عضو انجمن صنفی حسابداری و حسابرسی استان البرز کارشناس ارشد حسابداری

مطلب پیشنهادی

زندگینامه کیم اونگ یونگ نابغه بزرگ

این نابغه بزرگ کره ای (اهل کره جنوبی) در هشتم مارس 1962 میلادی در گانگ …