قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
شنبه , سپتامبر 25 2021
خانه / مقالات / اتحادهای جبری

اتحادهای جبری

اتحادهای جبری یکی از مطالب مهم ریاضیات دبیرستان میباشد که در حل تمرینها و مسائل ریاضی خیلی کاربرد دارد.

نه تنها خودش به تنهایی نمره جداگانه دارد بلکه بطور غیر مستقیم در حل مسائل از آنها نیز استفاده میشود که اگر به این اتحادها مسلط نباشید از حل آنها عاجز خواهید ماند به طور مثال برای مخرج مشترک گرفتن کسرهای جبری که قبل از مخرج مشترک گرفتن باید آنهارا به کمک اتحادها تجزیه نمود (البته اگر که به کمک اتحادها قابل تجزیه باشند) سپس مخرج مشترک گیری نمود  بعضی از کسرها برای ساده کردن صورت با مخرج باز هم باید صورت و مخرج را به کمک اتحادها (اگر که قابل تجزیه کردن به کمک اتحاد ها باشند) ابتدا باید تجزیه کرد سپس صورت و مخرج را با هم ساده کرد.

 

 

گاهی مسائلی امتحانی برای تجزیه کردن به کمک اتحادها می آید که بطور مستقل برای خودش نمره دارد که باز هم باید به اتحادهای جبری برای حل آنها مسلط بود.

اتحادهای جبری در مثلثات هم کاربرد بسیار زیادی دارند هم به صورت اتحاد از مثلثات سوال میآید هم تجزیه به کمک اتحادها سوال میآید هم برای ساده کردن کسرها ی مثلثاتی باید از اتحادها کمک گرفت هم برای مخرج مشترک گرفتن از کسرهای مثلثاتی کاربرد دارد . مثالهای زیر نمونه هایی از استفاده از اتحادها برای حل مسائل گوناگون ریاضی میباشد.

به کمک اتحادها حل کنید:

الف ) (a +b-c-d) * (a +b +c +d)

ب ) 2(a-b) 2(a +b)

ج) (a3+b3) * (a3-b3)

د ) (x+2a-3b)(x +a +b)

ی) 992

 ط ) 101

به کمک اتحادها تجزیه کنید:

الف ) 1-a8

ب ) x2+7x+12

ج) 8a3-125b3

به کمک اتحادها حل کنید.

الف )  2(sinx+5cosx)

ب ) 3(4cotx-3tanx)

ج) (6cosx+3sinx -)(3sinx+6cosx)

د)(4sinx-6)( 4sinx+5)

دانش آموزان عزیز حالا متوجه شدید بدون مسلط بودن اتحادها قادر به حل هیچکدام از مسائل بالا نخواهید بود بنابراین به شما پیشنهاد میگردد که حتماً ویدیوی اتحادهای جبری را که آدرس آن در زیر آمده است را ببینید تا قادر به حل آنها گردید.

با آرزوی موفقیتهای روز افزون برای شما عزیزان.

محمد مهدی شمس دبیررسمی وزارت آموزش و پرورش

دبیرریاضی دبیرستانها و هنرستانهای تهران و کرج و

عضو انجمن ریاضی ایران

www.aparat.com/shams3000

09125271464

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره ی محمدمهدی شمس

من محمد مهدی شمس هستم دبیررسمی وزارت آموزش وپرورش دبیررسمی ریاضیات دبیرستان (دوره اول و دوم متوسطه) و عضو انجمن ریاضی ایران دبیررسمی حسابداری هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش استانهای تهران و البرز عضو انجمن مهندسی مالی ایران عضو انجمن حسابداری مدیریت ایران عضو انجمن حسابداری ایران عضو انجمن صنفی حسابداری و حسابرسی استان البرز کارشناس ارشد حسابداری

مطلب پیشنهادی

زندگینامه کیم اونگ یونگ نابغه بزرگ

این نابغه بزرگ کره ای (اهل کره جنوبی) در هشتم مارس 1962 میلادی در گانگ …