قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
شنبه , سپتامبر 25 2021
خانه / صفحه نخست / بیوگرافی پروفسور مریم میرزاخانی

بیوگرافی پروفسور مریم میرزاخانی

نابغه ریاضی معاصرایران وجهان پروفسور مریم میرزاخانی در بیست و دوم اردیبهشت ماه سال 1356 هجری شمسی در تهران به دنیا آمدند. پدر استاد میرزاخانی اهل شمیرانات و مادرش اهل تهران بودند. آقای احمد میرزاخانی پدر گرامی پروفسور مریم میرزاخانی مهندس برق هستند . پروفسور مریم میزاخانی از طریق آزمون ورودی مدارس سمپاد وارد دبیرستان فرزانگان تهران شدند. (سمپاد همان سازمان ملی پرورش استعداهای درخشان است که یکی از معاونتهای مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان است این معاونت نهادی استکه بر امور تحصیلی دانش آموزان با استعداد ونخبه که دارای بهره هوشی بالایی هستند نظارت دارد این سازمان را به اختصار سمپاد می نامند  که بین دانش آموزان به موسسه تیز هوشان معروف شده است گزینش در مدارس سمپاد بر اساس آزمونهای سراسری که غالباً مبتنی بر ارزیابیهای هوش و دانش ریاضیات و علوم میباشد برگزار میشود در دو مقطع راهنمایی (دوره اول دبیرستان فعلی)و دبیرستان  یعنی مقطع دوره دوم دبیرستان فعلی).

پروفسور مریم میزاخانی در سالهای 1373 هجری شمسی  (سوم دبیرستان) و 1374 (چهارم دبیرستان) از دبیرستان فرزانگان تهران موفق به کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری شدند. در سال 1994 میلادی در المپیاد جهانی ریاضی هنگ کنگ با امتیاز 41 از 42 موفق به دریافت مدال طلای جهانی شدند . سال بعد یعنی در سال 1995 میلادی در المپیاد جهانی ریاضی کانادا با نمره کامل رتبه اول جهان و طلای جهانی ریاضیات را دریافت نمودند که افتخاری بس بزرگ برای ایران و ایرانی است. پروفسور مریم میرزاخانی اولین دختری بودند که به تیم المیاد ریاضی ایران راه یافتند ایشان اولین دختری بودند  که از المپیاد ریاضی ایران موفق به دریافت مدال طلا شدند اولین کسی بود که در آزمون ریاضی نمره کامل گرفتند . پروفسور مریم میزاخانی لیسانس ریاضی خودراازدانشگاه صنعتی شریف دریافت داشتند . پروفسور مریم میزاخانی سپس برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه بسیار معروف هاروارد شدند ودرسال 2004 میلادی از دانشگاه هاروارد دکترای ریاضی خودرا دریافت نمودند. بعد از دریافت دکترای ریاضی با عنوان استاد یار در دانشگاه پرینستون آمریکا به تدریس ریاضیات پرداختند . پروفسور میرزاخانی تا سال 2008 میلادی در دانشگاه پرینستون ماندند و در این مدت به درجه استاد تمامی ریاضیات ارتفا یافتند و سپس برای تدریس ریاضی به دانشگاه معروف استنفورد رفتند ودر تاریخ اول سپتامبر 2008 میلادی در حالیکه بیش از 31 سال نداشتند به عنوان استاد تمام رشته ریاضی در این دانشگاه مشغول به تدریس ریاضیات  شدند . پروفسور میزاخانی در سال 2009 میلادی به خاطر دستاوردهای بزرگش در ریاضیات برنده جایزه بلومنتال شدند . ایشان در سال 2014 میلادی برنده مدال فیلدز شدند  که بالاترین نشان علمی در رشته ریاضیات می باشد که در هر چهار سال یکبار به دانشمندان برگزیده زیر 40 سال جهان اهدا میگرددکه از آن به عنوان نوبل ریاضیات تعبیر میشود . ایشان نخستین زن و نخستین ایرانی هستند که موفق به دریافت مدال جهانی فیلدز شدند . پروفسور مریم میرزا خانی در سال 2016 میلادی به عضویت آکادمی ملی علوم آمریکا برگزیده شدند ایشان نخستین زن ایرانی هستند که به عضویت این آکادمی در آمدند. استاد میرزاخانی در سال 2017 میلادی به عضویت آکادمی علوم و هنر  آمریکا در آمدند.

پروفسور مریم میرزاخانی در 23 تیر ماه 1396 هجری شمسی در بیمارستانی در کلیفرنیا به علت بیماری سرطان در گذشت ودنیای ریاضیات را در غم و اندوه فراوانی  فرو بردند . به افتخار پروفسور مریم میرزاخانی این دانشمند به نام و بزرگ و نابغه ایرانی کتابخانه اصلی دانشکده ریاضیات دانشگاه صنعتی شریف به نام نامی ایشان نامگذاری شد . روحش قرین رحمت الهی باد .

روحش شاد.

 

درباره ی محمدمهدی شمس

من محمد مهدی شمس هستم دبیررسمی وزارت آموزش وپرورش دبیررسمی ریاضیات دبیرستان (دوره اول و دوم متوسطه) و عضو انجمن ریاضی ایران دبیررسمی حسابداری هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش استانهای تهران و البرز عضو انجمن مهندسی مالی ایران عضو انجمن حسابداری مدیریت ایران عضو انجمن حسابداری ایران عضو انجمن صنفی حسابداری و حسابرسی استان البرز کارشناس ارشد حسابداری

مطلب پیشنهادی

دکتر رضا شباهنگ

استاد بزرگ حسابداری دکتر رضا شباهنگ در سال 1970 میلادی مطابق با 1349 هجری شمسی …