قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
شنبه , سپتامبر 25 2021
خانه / مقالات / فواید ورزش یوگا

فواید ورزش یوگا

فواید ورزش یوگا

اول ببینیم که یوگا به چه معنایی است کلمه یوگا در زبان سانسکریت به معنای وحدت و یکپارچگی است .

وحدت جسم وروح , وحدت خورشید وماه , وحدت زن و مرد , وحدت پیر وجوان.

یوگا یک ورزش بسیار قدیمی استکه در سه هزار سال پیش در شبه قاره هند وتوسط هندوها به وجود آمده است.

یوگا در ابتدا بر ماهیچه ها و استخوانها و مفاصل تاثیر به سزایی می گذارد. در طی حرکات یوگا ماهیچه ها تحریک و منبسط و منقبض می شوند.با انجام حرکات یوگا ماهیچه های بدن انعطاف پذیرتر و قوی تر می شوند. تمرینات منظم و مستمر یوگا مانند فعالیتهای جسمانی دیگر روند پوکی استخوانهارا کند و گاهاً متوقف میسازد.در باره تنفس در ورزش یوگا , یوگا تمام عناصر برای بهبود ظرفیت تنفس را در اختیار د ارد با حرکات گوناگون تنفس در یوگا نتیجه مهمی که حاصل می شود ضربان قلب را کاهش می دهد و عملکرد قلب و عروق را نیز بهبود کامل می بخشدواز به وجود آمدن امراض قلبی عروقی جلوکیری میکند.

 

 

یوگا فشار خون را کاهش می دهد . یوگا با بازگرداندن جریان خون از عضوهای پایینی بدن گردش خون را راحت تر و آسانتر میکند ..یوگا تناسب اندام مارا تضمین می کند ستون مهره ها و حفظ آنها در بهترین وضعیت ممکن را سبب میشود . انسان به درستی با انجام حرکات ورزشی بوگا احساس راحتی و آسایش بسیار بیشتری را تجربه میکند. در انجام حرکات یوگا همه افراد با هر سنی وباهردرجه انعطاف پذیری بدن می توانند تمرینات آن را انجام دهند و از فواید بیشمار آن بهره مند گردند.

بنابراین یوگا یک نمرین روحی و ذهنی و جسمی بسیار عالی برای بدن ما می باشد.

یوگا انواع گوناگون دارد و تنوع در حرکات آن بسیار زیاد است اما تمامی یوگاکارها و دانشمندان معتقد هستند که انواع یوگا برای ذهن و جسم وروح ما انسانها بسیار سودمند ومفید است.

چند فایده مهم یوگا برای جسم وروح را در پایین برای شما می آوریم:

1 – انعطاف پذیری بهتر و عالی تر بدن :

یوگا به تدریج خشکی بدن را ازبین می برد البته با تداوم و پیگیری مرتب و منظم ورزش کهن یوگا

2 – وضعیت بهتر اندامهای بدن :

بدین صورت که تغییرات بزرگی در وضعیت نشستن و ایستادن و ستون فقرات ما ایجاد خواهد شد و تناسب اندام بسیار خوبی را در بدن ایجا دمیکند.

3 – حرکات یوگا تعادل بهترو بیشتری را برای بدن ما به ارمغان خواهد آورد.

4 – حرکات ورزشی یوگا قدرت بدنی و جسمانی بیشتری را برایمان ایجاد خواهد کرد.

تمامی حرکات یوگا به تقویت ماهیچه های بدن ما کمک شایانی را خواهد کرد.

5 – حرکات یوگا بدون استفاده از وزنه ها و تجهیزات ورزشی به بدن ما حجم می دهد بعبارت دیگر به حجیم کردن بدن کمک می کند . یوگا به اندام شما یک شکل بسیار زیبا با پشتی صاف و بدون کوچکترین خمیدگی خواهد بخشید واین ارمغان خیلی ارزنده ای است که این ورزش بسیار کهن به ما انسانها هدیه می دهدزیرا خمیدگی پشت به اندامهای داخلی بدن ضربه میزند و جسم انسان را از حالت طبیعی خارج می سازد.

6 – یوگا خواب بسیار بهتروبا کیفیت عالی تری را برای ما بوجود می آورد زیرا به آرامش سیستم عصبی ما کمک شایانی میکند.

7 – ورزش عرفانی یوگا انرژی بیشتری را برای ما به وجود می آورد در یوگا یاد میگیریم که عمیق تر تنفس کنیم واین یعنی رساندن اکسیژن بیشتر به بدن. و اکسیژن بیشتر باعث سوخت و ساز بهتر بدن و هوشیاری و تمرکز فکر ی بیشتری را برایمان به وجود می آورد واین یعنی کیفیت بهتر و بیشتر زندگی ما.

خلاصه کلا م آنکه این ورزش کهن و باستانی کمک بسیار بزرگی به سلامت جسم و روح ما میکند ازاین ورزش بسیار عالی غافل نشویم.

منبع : foorooshgaheshams.com

نویسنده : محمد مهدی شمس

 

 

 

درباره ی محمدمهدی شمس

من محمد مهدی شمس هستم دبیررسمی وزارت آموزش وپرورش دبیررسمی ریاضیات دبیرستان (دوره اول و دوم متوسطه) و عضو انجمن ریاضی ایران دبیررسمی حسابداری هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش استانهای تهران و البرز عضو انجمن مهندسی مالی ایران عضو انجمن حسابداری مدیریت ایران عضو انجمن حسابداری ایران عضو انجمن صنفی حسابداری و حسابرسی استان البرز کارشناس ارشد حسابداری

مطلب پیشنهادی

زندگینامه کیم اونگ یونگ نابغه بزرگ

این نابغه بزرگ کره ای (اهل کره جنوبی) در هشتم مارس 1962 میلادی در گانگ …